Menu

Dva večery nášho/vášho folklóru 

Rok 2020… Rúška, Odstup, Ruky… na začiatku veľké plány a vízie, na konci vďaka za to málo čo sa podarilo uskutočniť.

Folklórna skupina RASLAVIČAN začala v druhej polovici predchádzajúceho roka pripravovať nový program, nakoľko po úspechu predstavenia Dorota, si množstvo priaznivcov žiadalo po dlhšom čase opäť vidieť na javisku dielo z našej dielne.

Za týmto rozhodnutím stálo množstvo úvah, či do toho ísť alebo nie, pretože na budúci rok oslávi RASLAVIČAN 90te okrúhliny. Polemiku o tom či budú mať všetky zložky kapacitu vytvoriť kvalitné vystúpenie aj tento aj budúci rok ukončilo rozhodnutie členov, ktorí sa s vervou ich vlastnou jednoznačne  vyjadrili „poďme do toho“. Vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia sa podarilo vyriešiť aj finančnú stránku veci a tak sme sa pustili do práce.

Téma programu sa stále točila okolo myšlienky na blížiace sa výročie, a tak sa zrodil nápad, vytvoriť program zložený z mnohých… niečo, ako keď spevák pri svojom životnom jubileu vydáva „výberovku“ svojich najväčších hitov. Preto sme sa rozhodli vytvoriť tú našu „výberovku“ najúspešnejších a najocenenejších tanečných, hudobných, speváckych a scénických čísel FSk Raslavičan za celú jej históriu.

Na začiatku roka sa postupne s jednotlivými číslami znova oboznamovali a občerstvovali si pamäť priami aktéri súťaží a prehliadok, z ktorých si Raslavičan priniesol najvyššie možné ocenenia. Zasväcovali do nich aj nových členov, ktorí mnohé videli alebo počuli po prvý raz. Program sa začal skladať, upravovať, pripravovať, nacvičovať a skúšať… Premiéra programu sa chystala na apríl. Lenže… prišiel Covid-19. Stopli sa nácviky, zakázalo sa organizovanie hromadných podujatí a termín predstavenia sa odložil na neurčito.

Hneď ako sa situácia okolo pandémie zlepšila, opatrenia sa uvoľnili a svitla nádej na možnosť realizácie tohto projektu, sme sa opäť pustili do práce… v rámci dodržiavania opatrení a časových možností kolektívu. Bojovali sme za to, aby naši priaznivci dostali aspoň malý folklórny cukrík, keď už nemohli mať celú bonboniéru letných folklórnych festivalov.

Bolo to náročné, viackrát sa zdalo, že sa to nepodarí a že to nevyjde, ale… podarilo sa.

28. a 29. augusta 2020 sme predstavili naše „DBESTOF“ (pošariščené spojenie ,,The best of…“, ktoré používajú hudobné či spevácke hviezdy pri názve svojich výberových albumov či koncertov). Program bol zostavený z piatich najúspešnejších pásiem, za ktoré získala FSk najvýznamnejšie ocenenia a titul Laureát, no participovala na ňom aj pre nás neodmysliteľná a rovnako laureátsky niekoľkokrát ocenená Ľudová hudba Stana Baláža so sólistkami Slávkou Knutovou a Valériou Balážovou.

Mrzelo nás síce, že sa predstavenia nemohlo zúčastniť toľko divákov koľko prísť chcelo, no s ohľadom na pandemické opatrenia a ich bezpečnosť sme urobili maximum a sme naozaj radi, že sa nám napriek všetkému podarilo aspoň z časti uskutočniť to, čo sme si na začiatku roka naplánovali. Že sme sa mohli opäť predstaviť našim divákom a dodať im trocha veselosti v časoch, ktoré predchádzali tým dnešným. A že sme sa mohli aj my, členovia FSk Raslavičan, nadýchnuť ich potlesku.

Želáme Vám požehnané vianočné sviatky v kruhu tých najbližších a v budúcom roku najmä pevné ZDRAVIE, lebo dnes už toto prianie nie je iba obyčajné klišé.

Ing. Martina Konturová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *