Menu

Raslavičan pod Olympom…

RASLAVIČAN sa predviedol v Grécku….

 

V dňoch 9.7 – 16.7. 2019 sa členovia Folklórnej skupiny RASLAVIČAN z Raslavíc

predstavili na XV. medzinárodnom festivale ´´Rythms of Olymp“ v Grécku v časti Paralia, ktorá leží na Olympskej riviere, pod mýtickou horou Olymp, približne 70 km od mesta Thessaloniky.

 

Pre členov FSk to bol po dvoch rokoch opäť zahraničný zájazd do krajiny, ktorú ešte FS Raslavičan nenavštívil. Pre niektorých to bol prvý pohľad a pobyt pri mori. Mali možnosť zoznámiť sa s tamojšou tradičnou kultúrou.

 

Organizátori festivalu pripravili pre členov FSk Raslavičan aj návštevu mesta Thessaloniky, v ktorom mali možnosť vidieť múzem BIELA VEŽA, prístav a taktiež vychutnať si tradičnú grécku kuchyňu.

 

Na tomto festivale sa zúčastnili aj ďalšie zahraničné kolektívy – z Maďarska, Rumu

nska, Poľska, Ukrajiny a domáceho Grécka.

 

Počas festivalových dní Raslavičan absolvoval tradičný sprievod

ulicami Paralie, počas ktorého ako živá pozvánka svojimi spevmi a tancami upútal pozornosť množstva domácich, ale aj zahraničných turistov, ktorí neváhali a prišli všetky účinkujúce kolektívy podporiť na hlavné festivalové námestie.

 

Medzinárodný festival, ako je zvykom, začal slávnostným otváracím ceremoniálom a vlajkovým defilé, počas ktorého odzneli štátne hymny všetkých zúčastnených kolektívov.

Raslavičan, predviedol temperamentné tance a spevy z regiónu ŠARIŠ, konkrétne z obce Raslavice, čo sa u publika stretlo s veľkým obdivom a potleskom. Tradičná Raslavická poľka vyvolala u divákov obrovské emócie a tak si členovia užili aj standing ovation.

 

Aj touto cestou patrí veľké poďakovanie všetkým členom FS

k Raslavičan, ktorí sa zaslúžili o ukážkovú reprezentáciu obce Raslavice na medzinárodnej folklórnej festivalovej pôde.

Dokonca na základe účinkovania v Grécku dostali Raslavičania pozvanie na ďalší medzinárodný folklórny festival na Ukrajinu v novembri tohto roka.

 

Ďakujeme Fondu na podporu umenia za finančnú podporu, vďaka ktorej sme sa mohli zúčastniť tohto festivalu a dôstojne reprezentovať Slovenskú republiku v zahraničí.

 

Folklórna skupina Raslavičan v gréckej Paralii

 

Sprievod ulicami Paralie

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *